29 paź Szkolne Koło Wolontariatu
Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania w młodym człowieku postaw altruistycznych oraz budzenia w nim szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Z tego względu w tym roku szkolnym w naszej Społecznej ruszyło Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką pani Patrycji Myślikowskiej, pani Izabeli Markowskiej oraz pani Doroty Hibner. Jest to niezwykle ważne przedsięwzięcie , ponieważ wolontariat, oprócz tego, że niesie ze sobą bezinteresowną pomoc, może być alternatywą dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień, drogą do zawarcia nowych znajomości, czy też szansą na zdobycie nowych umiejętności. Z całą pewnością można powiedzieć, że to inwestycja w samego siebie.
Wśród Społków znalazło się wielu chętnych, którzy chcą pomagać, a na ich czele stanęła Rada Wolontariatu w składzie: Hanna Jędrak – Konieczko, Zuzanna Lewińska i Nadia Czerwik.
Kochane Społki! Pamiętajmy, że z pomagania płynie szereg korzyści. Zastanawialiście się jakich?
Altruizm jest zaraźliwy. Kiedy ktoś robi dobry uczynek, rozpoczyna reakcję łańcuchową.
Pomoc innym daje poczucie celu. Dbanie o innych i wspieranie ich pomaga znaleźć więcej sensu w codziennym życiu.
Poszerza perspektywy. Dzięki pomaganiu uczymy się patrzeć nie tylko na swoje życie i swoje problemy, ale też patrzeć na życie innych ludzi i zauważać rzeczy, na które wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi.
Pozwala dystansować się od własnych trudności. Często widząc trudności innych ludzi, zaczynamy inaczej patrzeć na swoje problemy. Przez moment nie są one najważniejsze.
Jest lekcją wdzięczności. Dostrzegając trudności i problemy innych ludzi, pomagając im, możemy nauczyć się dostrzegać, ile już sami w życiu osiągnęliśmy.
Wzmacnia relacje. Pomagając nawiązujemy nowe znajomości, tworzymy pewne grupy, kształtujemy nasze poczucie przynależności.
Podnosi naszą samoocenę. Widzimy siebie w korzystniejszym świetle. Mamy więcej powodów, by tak o sobie myśleć.
Drodzy wolontariusze, zatem do dzieła! Nieście realną pomoc! I pamiętajcie, że „Dobro to nie wiedza, to czyn”