Biblioteka

1. Godziny pracy biblioteki szkolnej:

4. Udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2020/2021

Nasza szkoła złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. We wrześniu 2020 roku otrzymała wsparcie w kwocie 2000 złotych z funduszy projektu oraz 500 zł od Zarządu SKT nr 188 w Częstochowie. Kwota w całości została przeznaczona na zakup książek do biblioteki.

5. Biblioterapia w Społecznej

Od października w naszej szkole odbywają się zajęcia z biblioterapii dla uczniów klas młodszych. Zajęcia prowadzą wolontariusze z fundacji Zaczytani.org

6. Lektury szkolne

Poniżej podany jest spis lektur szkolnych dla klas I-VIII według aktualnej podstawy programowej.

Szczegółowe zestawy lektur, obowiązujące w naszej szkole, rokrocznie podają nauczyciele.

KLASY I-III

Lista lektur dla klas I-III szkoły podstawowej zawiera „propozycje do wspólnego i indywidualnego czytania”.

Andersen Hans Christian – Baśnie
Bednarek Justyna – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

(czterech prawych i sześciu lewych)
Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom
Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda
Cichoń Waldemar – Cukierku, ty łobuzie!
Frączek Agnieszka – Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą
Jaworczakowa Mira – Oto jest Kasia
Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka
Kołakowski Leszek – Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku
Krüger Maria – Karolcia
Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn
Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Pałasz Marcin – Sposób na Elfa
Papuzińska Joanna – Asiunia
Parlak Danuta – Kapelusz Pani Wrony
Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją
Porazińska Joanna – Pamiętnik Czarnego Noska
Terlikowska Maria – Drzewo do samego nieba
Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci
Tylicka Barbara – O krakowskich psach i kleparskich kotach.

Polskie miasta w baśniach i legendach
Wawiłow Danuta – Najpiękniejsze wiersze
Wierzbicki Łukasz – Afryka Kazika
Wierzbicki Łukasz – Dziadek i niedźwiadek
Najmłodsi znajdą tu także inne popularne lektury dziecięce, nie tylko z oficjalnego spisu lektur, również w formie ilustrowanej czy dźwiękowej.

Bajki – różne utwory dla dzieci
Grimm Jacob i Wilhelm – Baśnie
Kownacka Maria – Plastusiowy pamiętnik
Makuszyński Kornel – Awantura o Basię
Makuszyński Kornel – Przygody Koziołka Matołka
Perrault Charles – Bajki Babci Gąski
Porazińska Janina – Szewczyk Dratewka
Puszkin Aleksander – Bajka o rybaku i rybce

KLASY IV-VI

Lektura obowiązkowa

Brzechwa Jan – Akademia Pana Kleksa
Christa Janusz – Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
Goscinny René – Mikołajek (wybór opowiadań)
Kosik Rafał – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Krasicki Ignacy – Bajki (wybrane bajki)
Lewis Clive Staples – Opowieści z Narnii
Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz (fragmenty)
Mickiewicz Adam – Ballady i romanse (Powrót taty, Pani Twardowska)
Molnár Ferenc – Chłopcy z Placu Broni
Prus Bolesław – Katarynka
Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy
Słowacki Juliusz – W pamiętniku Zofii Bobrówny
Tolkien John R.R. – Hobbit, czyli tam i z powrotem
Wybicki Józef – Mazurek Dąbrowskiego
Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne)
wybrane mity greckie; tutaj: Parandowski Jan – Mitologia
wybrane podania i legendy polskie
wybrane baśnie polskie i europejskie
Perrault Charles – Bajki Babci Gąski
Puszkin Aleksander – Bajka o rybaku i rybce
wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne

Lektura uzupełniająca

Bahdaj Adam – Kapelusz za 100 tysięcy
Burnett Frances H. – wybrana powieść; tutaj: Tajemniczy ogród
Carroll Lewis – Alicja w Krainie Czarów
Dumas Alexandre – Trzej muszkieterowie
Fritsche Olaf – Skarb Troi
Kipling Joseph Rudyard – Księga dżungli
Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy
Kozioł Marcin – Skrzynia Władcy Piorunów
Lagerlöf Selma – Cudowna podróż
Lem Stanisław – Cyberiada (fragmenty)
Makuszyński Kornel – wybrana powieść; tutaj: Szatan z siódmej klasy
Maleszka Andrzej – Magiczne drzewo
May Karol – Winnetou
Montgomery Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza
Musierowicz Małgorzata – wybrana powieść; tutaj: cykl Jeżycjada
Nowak Ewa – Pajączek na rowerze
Niziurski Edmund – Sposób na Alcybiadesa
Sat-Okh – Biały mustang
Sienkiewicz Henryk – Janko Muzykant
Szklarski Alfred – wybrana powieść; tutaj: cykl powieści o Tomku Wilmowskim
Twain Mark – Przygody Tomka Sawyera
wybrane pozycje z serii Nazywam się…

KLASY VII-VIII

Lektura obowiązkowa

Dickens Charles – Opowieść wigilijna
Fredro Aleksander – Zemsta
Kamiński Aleksander – Kamienie na szaniec
Kochanowski Jan – Fraszki
Kochanowski Jan – Pieśni
Kochanowski Jan – Treny
Krasicki Ignacy – Żona modna
Mickiewicz Adam – Dziady
Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz
Mickiewicz Adam – Reduta Ordona
Mickiewicz Adam – Sonety krymskie
Mickiewicz Adam – Śmierć Pułkownika
Mickiewicz Adam – Świtezianka
Mrożek Sławomir – Artysta
Saint-Exupéry Antoine de – Mały Książę
Sienkiewicz Henryk – Latarnik
Sienkiewicz Henryk – Quo vadis
Słowacki Juliusz – Balladyna
Wańkowicz Melchior – Ziele na kraterze (fragmenty)
Wańkowicz Melchior – Tędy i owędy (wybrany reportaż)
Żeromski Stefan – Syzyfowe prace
wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV-VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Mariana Hemara, Jana Lechonia, Bolesława Leśmiana, Jerzego Lieberta, Cypriana Norwida, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca

Lektura uzupełniająca

Białoszewski Miron – Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (fragmenty)
Christie Agatha – wybrana powieść kryminalna; tutaj: I nie było już nikogo
Fiedler Arkady – Dywizjon 303
Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze
Jan Paweł II – Przekroczyć próg nadziei (fragmenty)
Kleinbaum Nancy H. – Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Kosmowska Barbara – Pozłacana rybka
Lanckorońska Karolina – Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
Sienkiewicz Henryk – Krzyżacy
Schmitt Éric-Emmanuel – Oskar i pani Róża
Wańkowicz Melchior – Monte Cassino (fragmenty)
Inne pozycje (niektóre kiedyś były lekturami szkolnymi), które warto przeczytać.

Dział będzie poszerzany

Bartnikowski Bogdan – Dzieciństwo w pasiakach
Collins Suzanne – Igrzyska śmierci
Czechow Anton – Kameleon
Czechow Anton – Śmierć urzędnika
Defoe Daniel – Przypadki Robinsona Cruzoe
Domańska Antonina – Historia żółtej ciżemki
Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość
Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy, Inna?
Leprince de Beaumont Jeanne Marie – Piękna i Bestia
Lindgren Astrid – Bracia Lwie Serce
Molier – Skąpiec
Nałkowska Zofia – Granica
Obertyńska Beata – Z domu niewoli (fragmenty)
Prus Bolesław – Kamizelka
Salinger Jerome David – Buszujący w zbożu
Szklarscy Alfred i Krystyna – Złoto Gór Czarnych
Szmaglewska Seweryna – Czarne Stopy
Szmaglewska Seweryna – Dymy nad Birkenau
Zumbach Jan – Ostatnia walka
Żeromski Stefan – Siłaczka