1. Godziny pracy biblioteki szkolnej:
1. Godziny pracy biblioteki szkolnej:
4. Wielka Liga Czytelników
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w Wojewódzkim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 18 czytelników, którzy z ogromnym zaangażowaniem zdobywają kolejne sprawności czytelnicze, które dadzą im możliwość przejścia do II etapu konkursu.
II etap konkursu – test kwalifikacyjny odbędzie się 3 marca o godzinie 8.30 w szkole. Test będzie obejmował znajomość lektury, wskazanej przez szkolnego koordynatora konkursu.
W kategorii klas 1-3 „Cukierku, Ty łobuzie” Waldemar Cichoń
w kategorii klas 4-6 „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik
5. Biblioterapia w Społecznej
Od października w naszej szkole odbywają się zajęcia z biblioterapii dla uczniów klas młodszych. Zajęcia prowadzą wolontariusze z fundacji Zaczytani.org
6. Lektury szkolne
Poniżej podany jest spis lektur szkolnych dla klas I-VIII według aktualnej podstawy programowej.
Szczegółowe zestawy lektur, obowiązujące w naszej szkole, rokrocznie podają nauczyciele.
Lista lektur dla klas I-III szkoły podstawowej zawiera „propozycje do wspólnego i indywidualnego czytania”.
Andersen Hans Christian – Baśnie
Bednarek Justyna – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
(czterech prawych i sześciu lewych)
Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom
Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda
Cichoń Waldemar – Cukierku, ty łobuzie!
Frączek Agnieszka – Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą
Jaworczakowa Mira – Oto jest Kasia
Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka
Kołakowski Leszek – Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku
Krüger Maria – Karolcia
Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn
Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Pałasz Marcin – Sposób na Elfa
Papuzińska Joanna – Asiunia
Parlak Danuta – Kapelusz Pani Wrony
Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją
Porazińska Joanna – Pamiętnik Czarnego Noska
Terlikowska Maria – Drzewo do samego nieba
Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci
Tylicka Barbara – O krakowskich psach i kleparskich kotach.
Polskie miasta w baśniach i legendach
Wawiłow Danuta – Najpiękniejsze wiersze
Wierzbicki Łukasz – Afryka Kazika
Wierzbicki Łukasz – Dziadek i niedźwiadek
Najmłodsi znajdą tu także inne popularne lektury dziecięce, nie tylko z oficjalnego spisu lektur, również w formie ilustrowanej czy dźwiękowej.
Bajki – różne utwory dla dzieci
Grimm Jacob i Wilhelm – Baśnie
Kownacka Maria – Plastusiowy pamiętnik
Makuszyński Kornel – Awantura o Basię
Makuszyński Kornel – Przygody Koziołka Matołka
Perrault Charles – Bajki Babci Gąski
Porazińska Janina – Szewczyk Dratewka
Puszkin Aleksander – Bajka o rybaku i rybce
Lektura obowiązkowa
Brzechwa Jan – Akademia Pana Kleksa
Christa Janusz – Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
Goscinny René – Mikołajek (wybór opowiadań)
Kosik Rafał – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Krasicki Ignacy – Bajki (wybrane bajki)
Lewis Clive Staples – Opowieści z Narnii
Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz (fragmenty)
Mickiewicz Adam – Ballady i romanse (Powrót taty, Pani Twardowska)
Molnár Ferenc – Chłopcy z Placu Broni
Prus Bolesław – Katarynka
Sienkiewicz Henryk – W pustyni i w puszczy
Słowacki Juliusz – W pamiętniku Zofii Bobrówny
Tolkien John R.R. – Hobbit, czyli tam i z powrotem
Wybicki Józef – Mazurek Dąbrowskiego
Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne)
wybrane mity greckie; tutaj: Parandowski Jan – Mitologia
wybrane podania i legendy polskie
wybrane baśnie polskie i europejskie
Perrault Charles – Bajki Babci Gąski
Puszkin Aleksander – Bajka o rybaku i rybce
wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne
Lektura uzupełniająca
Lektura obowiązkowa
Lektura uzupełniająca
Dział będzie poszerzany
Bartnikowski Bogdan – Dzieciństwo w pasiakach
Collins Suzanne – Igrzyska śmierci
Czechow Anton – Kameleon
Czechow Anton – Śmierć urzędnika
Defoe Daniel – Przypadki Robinsona Cruzoe
Domańska Antonina – Historia żółtej ciżemki
Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość
Jurgielewiczowa Irena – Ten obcy, Inna?
Leprince de Beaumont Jeanne Marie – Piękna i Bestia
Lindgren Astrid – Bracia Lwie Serce
Molier – Skąpiec
Nałkowska Zofia – Granica
Obertyńska Beata – Z domu niewoli (fragmenty)
Prus Bolesław – Kamizelka
Salinger Jerome David – Buszujący w zbożu
Szklarscy Alfred i Krystyna – Złoto Gór Czarnych
Szmaglewska Seweryna – Czarne Stopy
Szmaglewska Seweryna – Dymy nad Birkenau
Zumbach Jan – Ostatnia walka
Żeromski Stefan – Siłaczka