Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa nr 1.

 

BIP

1% podatku

http://dobraszkola.edu.pl/gfx/photos/offer_758/cmen.jpg

2020-09-22

Wyjście uczniów klas VII i VIII na kwaterę wojskową Cmentarza Kule

Kolejna kwatera to mogiły częstochowskiej ludności cywilnej pomordowanej przez Niemców w "krwawy poniedziałek" 4 września 1939 r. w różnych częściach naszego miasta: na Placu I. Daszyńskiego, obecnym Placu W. Biegańskiego, ul. Warszwawskiej, ul. Strażackiej, Placu Katedralnym i wielu innych miejscach w Częstochowie i poza nią. Tutaj nasza młodzież też zapaliła znicze i uczciła pomordowanych minutą ciszy.

Kolejne ważne miejsce na naszej trasie to symboliczna mogiła częstochowian pomordowanych na Wschodzie po 17 września 1939 r. Prowadzący wyjście omówił krótko najazd radziecki na Polskę, zbrodnikę katyńską, w szczególności przedstawił jedną z ofiar Katynia z Częstochowy – dr Alfreda Franke.

Kolejna mogiła to grób rodzinny państwa Jastrzębskich. Spoczywają tam między innymi Krystyna Jastrzębska i jej mąż Bogdan Jastrzębski. W czasie okupacji niemieckiej ona pracowała niewolniczo w Zakładach Hasag, on uratował ją przed wywiezieniem przez Niemców do Obozu Zagłady w Treblince, za co po latach został wyróżniony medalami: Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Polonia Restituta.

Na koniec naszego wyjścia uczniowie poznali obelisk poświęcony częstochowianom poległym za niepodległość Polski w latach 1914 – 1918 oraz znajdujący obok grób Władysława Biegańskiego – w obu tych miejscach zapaliliśmy znicze.

 

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji OK